Komornik a windykator – Sprawdź czym się różnią, kim są i jak działają!

Komornik i windykator to dwie różne osoby, które pracują w inny sposób oraz posiadają inne prawa. Wiele osób, które posiadają długi, jednak mylnie używa tych stwierdzeń zamiennie lub uważa te dwie osoby za jedna i tę samą. W rzeczywistości różnią się one od siebie diametralnie. W dalszej części tekstu prezentujemy opis każdej z nich.

Dzięki tym informacjom w kontakcie z takimi osobami będziemy wiedzieli jak mamy się zachować, co konkretnie wolno takiej osobie oraz czego robić nie powinny. Wiedza i pewność siebie pozwoli załatwić każdą sprawę dużo szybciej, bardziej rzeczowo i podejmować odpowiednie decyzje – w oparciu o konkretne dane, a nie o wątpliwości. Porady, opisy i szczegóły — poniżej.

Kim jest komornik?

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który działa w ramach przepisu prawa. Instytucja komornika zajmuje się odzyskiwaniem długów, które posiadają klauzulę wykonalności nadaną poprzez prawomocny wyrok sądowy. Jeśli wierzyciel uzyska taki tytuł przed sądem, może udać się do komornika i poprosić go o wyegzekwowanie zadłużenia od dłużnika. Komornicy zajmują się jedynie takimi sprawami i nie są “do wynajęcia” na wcześniejszych etapach zadłużenia.

Komornikiem zostać może osoba, która ukończyła wyższe studia z zakresu prawa, zdała specjalny egzamin i posiada doświadczenie jako asesor komorniczy. Komornicy nie rozpoczynaj swojej pracy automatycznie po wydaniu wyroku. Aby rozpoczęli działania sam wierzyciel, musi poprosić ich o pomoc i dopiero wtedy będą mogli egzekwować dany dług od dłużnika.

Co może komornik sądowy?

Komornik sądowy, jako że jest urzędnikiem państwowym może znacznie więcej niż prywatna osoba czy windykator. Komornik może zająć część naszej pensji — bezpośrednio u pracodawcy oraz zablokować nasze konto bankowe. Blokada obejmuje jednak tylko sumę powyżej ok. 1700 zł miesięcznie która odnawia się co 30 dni.

Do uprawnień komornika należy również zajmowanie nieruchomości, ruchomości i cennych przedmiotów, które może sprzedać a środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia. W celu wyegzekwowania długu może również wejść bez naszej zgody na teren posesji czy do naszego mieszkania prywatnego w dni pracujące. Komornik sądowy może również zażądać od nas ujawnienia naszych dochodów oraz dóbr materialnych, które są wysokiej wartości.

Czego nie może komornik?

Komornik pomimo tego, iż reprezentuje organy państwowe, nie ma pełnej „władzy” i również musi przestrzegać pewnych zasad.

Nie może on zabrać nam wszystkich pieniędzy do życia, o co objawia się wiele osób.

Urzędnik ten nie może samodzielnie używać wobec nas siły fizycznej czy środków przymusu bezpośredniego.

Nie może on również zajmować rzeczy, które należą do innych domowników czy osób w mieszkaniu, w którym mieszkamy, o ile przedstawią one odpowiedni paragon czy akt własności.

Komornik sądowy nie może również zabrać nam wszystkich urządzeń podstawowych w domu takich jak krzesła, stół, łóżko czy ubrania.

Wiele osób nie wie również że komornik nie może samodzielnie umorzyć długu czy rozkładać go na raty. O każdą taką decyzję musi pytać się wierzyciela, który decyduje i przekazuje informacje komornikowi.

Komornik sądowy nie może zajmować naszej pensji czy konta bankowego poza granicami państwa polskiego. Byłoby to złamaniem prawa międzynarodowego i suwerenności innych krajów. Komornicy sądowi nie mają takiej możliwości. Jest to bardzo częsta wątpliwość, o której informacji szuka wiele osób.

Kim jest windykator?

Windykator to osoba prywatna, która ma na celu przypomnienie i proszenie nas o uregulowanie długu, jaki posiadamy. Może być on pracownikiem danej firmy, której jesteśmy dłużni pieniądze lub pracować w specjalnej zewnętrznej firmie windykacyjnej

Windykatorzy bardzo często pracują jako odrębna komórka np. u operatora telefonii czy w danym banku. Na rynku istnieją również wyspecjalizowane marki, które zatrudniają windykatorów i działają na zlecenie banku czy danej firmy.

Windykator nie posiada osobowości prawnej i jest jedynie zwykłym pracownikiem danej firmy. Najczęściej są to osoby o wykształceniu prawnym, ekonomicznym, lub posiadający doświadczenie w obsłudze wierzytelności. Z windykatorami mamy również najczęściej do czynienia na początku przeterminowania długu, kiedy to dana firma wysyła do nas swoich pracowników lub sprzedaje dług firmie windykacyjnej.

Co może windykator?

Windykator może podejmować szereg działań, które są zgodne z prawem. Pierwszym z nich jest kontaktowanie się z nami i przypominanie nam o długo oraz konieczności jego spłaty. Może robić to np. poprzez e-mail, telefonicznie lub osobiście. Może poprosić on nas o rozmowę lub pozostawić monity, w których opisuje całą sytuację.

Windykator oprócz kontaktu z nami może podejmować również decyzje w imieniu firmy lub wierzyciela, którego reprezentuje. Dzięki temu możemy ustalić z nim np. rozłożenie długu na raty i spłacanie go w mniejszych partiach.

Windykator może również umorzyć część naszego zadłużenia lub ustalić konkretne rozwiązanie, które zatrzyma proces windykacyjny. Osobie takiej możemy również przekazywać pieniądze na poczet spłaty długu, jednak musi pozostawić on nam pokwitowanie, że przyjął daną sumę w danym terminie.

Czego nie może windykator?

Lista rzeczy, których nie może windykator jest bardzo długa. Wielu nieuczciwych pracowników firm windykacyjnych wprowadza w tym elemencie w błąd dłużników i próbuje wywierać presję lub wręcz wyłudzić pieniądze. Windykator jest osobą prywatną i nie ma większych praw od nas samych.

Windykator nie może zatem wchodzić samowolnie na naszą posesję czy do mieszkania. Nie może również wezwać policji, aby to ona weszła z nim do naszego domu. Jeśli nie chcemy rozmawiać z windykatorem, również nie musimy tego robić.

Pracownicy firmy windykacyjnej nie mogą też zajmować naszego mienia, licytować go czy zabierać. Windykator nie powinien również pozostawić na naszym terenie, jeśli zakończymy rozmowę i poprosimy go o opuszczenie domu czy nieruchomości.

Bardzo ważnym elementem, którego windykator nie może robić to zajmowanie naszej pensji czy rozmawianie z osobami postronnymi o naszym długu. Osoba taka nie może udać się do naszego pracodawcy, znajomych czy sąsiadów i udzielać im informacji o naszej sytuacji.

Przydatne linki:

Krajowa Rada Komornicza – www.komornik.pl

Pożyczki dla zadłużonych – ipozyczki.com.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *